ARS POLONA
ARS POLONA
   polski   English
Książki
Czasopisma
Targi książki
   home strona główna         mapa serwisu
ARS POLONA
Wystawy i targi książki
Nowości i promocje

55. Międzynarodowe Targi Książki » Komunikaty i podsumowania

Komunikaty i podsumowania

Warszawa, 11 czerwca 2010 roku

Szanowny Pan
Rafał Skąpski
Dyrektor
Państwowego Instytutu Wydawniczego
Prezes PTWK

Przewodniczący RN
Targi Książki Sp. z o.o.
Szanowny Pan
Bogdan Szymanik
Dyrektor
Wydawnictwa BOSZ w Lesku
udziałowiec – założyciel
Targi Książki Sp. z o.o.Szanowni Panowie

Ze zdziwieniem przeczytałem Panów „List otwarty wydawców polskich” z 28 maja 2010 roku.

Trudno domyślić się, czy napisali go Panowie z powodu zwykłej niekompetencji, amnezji, czy jest to kolejna próba zastosowania Goebbelsowskiej propagandy.

Obaj Panowie jako inicjatorzy-założyciele „Targi Książki” Spółka z o.o. powinniście zapoznać się z zasadami i zwyczajami panującymi w branży targowej, a także z „własnymi” dokonaniami.

Jedna z nich mówi, że katalog targowy powinien zawierać informacje o wydawnictwach, których książki prezentowane są na targach przez upoważnionego wystawcę. Wpis powinien zawierać podstawowe informacje teleadresowe podwystawcy. Służy on potencjalnemu kontrahentowi do kontaktu z wydawnictwem, którego książka wzbudzi zainteresowanie. Zarówno PIW, jak i BOSZ zgłosił jako podwystawców Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który miał do tego prawo na podstawie podpisanych przez obu Panów umów o dofinansowanie.

Wskazanym byłoby także zapoznać się z różnicą między słowem „wystawca” a „podwystawca”.

A teraz kilka słów na temat narażania na szwank Panów „wiarygodności”, „zaufania” i „uczciwości”.

Zachęcony listem z dnia 28 maja 2010 roku zajrzałem do katalogu targowego I Warszawskich Targów Książki. Zainteresowała mnie różnica między „Alfabetycznym Spisem Wystawców” – 315 wpisów (str. 171–179) a „Wpisami Wystawców” 139 wpisów (str. 183–342).

Skąd ta różnica?

Przykładowo:

Strona 291: katalogu targowego : widzimy wystawcę „TOP MARK CENTRE/TMC ART” wystawca o nazwie „Sklepy z książkami „Jak wam się podoba”” stoisko A44 – jeden wpis, ale w „Alfabetycznym Spisie Wystawców” stoisko A44 występuje 42 razy – to ilu wystawców i podwystawców jest na stoisku A44? Jeden czy czterdziestu dwóch.
Strona 335: „XACT GROUP” stoisko A10/1 – jeden wystawca. Ale w „Alfabetycznym Spisie Wystawców” pod literką „X” na stronie 179 firma „XACT GROUP” ma stoisko A54. Stoisko A54 występuje w „Alfabetycznym Spisie Wystawców” 23 razy – to ilu wystawców i podwystawców jest na stoisku A54 a może A10/1? Firma „XACT GROUP” uczestniczyła także w 55. Międzynarodowych Targach Książki jako pojedynczy wystawca bez podwystawców. Znam tę firmę od kilku lat. XACT GROUP nigdy nie ma podwystawców. Skąd się wzięli na I WTK?
Strona 266: „Porozumienie Wydawców Książki Historycznej” stoisko A41 – jeden wystawca. W notce informacja „Wydawnictwa obecne na stoisku PWKH:” i wymienione 17 nazw wydawnictw (bez adresów i kontaktów). W „Alfabetycznym Spisem Wystawców” 17 wpisów wydawnictwa na stoisku A41. Jednym z nich jest Zakład Narodowy im. Ossolińskich (bez jakichkolwiek danych teleadresowych), który uczestniczył w 55. Międzynarodowych Targach Książki.
Strona 206: „DOSŁUCHANIA.PL” stoisko A11 – jeden wystawca deklarujący możliwość zamówienia „ponad 2000 tytułów…”. W „Alfabetycznym Spisie Wystawców” stoisko A 11 występuje 31 razy. Czemu nie 2000?

Jeszcze raz proszę – zajrzyjcie, Panowie, do słownika języka polskiego. Tam są słowa „wystawca” i „podwystawca” i pamiętajcie, Szanowni Panowie, jak się robi katalog targowy. Podobno „Targi Książki” sp. z o.o. były organizatorem WTK. Katalog I WTK przynosi wstyd jego twórcom zarówno pod względem merytorycznym, jak i edytorskim.

Tak się w życiu składa, że są ludzie, którzy potrafią tworzyć nowe wartości, i tacy, którzy tego nie potrafią.

Przykre, że część z nich czasami rekompensuje sobie własne ułomności podkradaniem cudzego dorobku.

Szanowni Panowie.

Nawiązując do tak cenionych przez Was wartości, jak wiarygodność i uczciwość, przypomnieć należy, że Pan Rafał Skąpski w 2009 roku przyjął zaproszenie do Rady Programowej 55. Międzynarodowych Targów Książki, to jest w okresie, kiedy przygotowywał się do ich zniszczenia. Ponadto z informacji uzyskanych z MTK w Moskwie wynika, że Pan Rafał Skąpski w lutym 2010 roku odwiedził Ministerstwo Druku i Masmediów Federacji Rosyjskiej i powołując się bezpodstawnie na upoważnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapraszał na I Warszawskie Targi Książki, jednocześnie informując, że 55. MTK nie odbędą się. Pan dyrektor znalazł wtedy pieniądze na loty do Moskwy, ale brakowało mu na zapłacenie za stoisko PIW za 2009 rok. Szanowny Pan Prezes PTWK w ramach wdzięczności za otrzymywaną bezpłatnie corocznie salę Mickiewicza na ogłoszenie wyników kolejnych edycji konkursu na „Najpiękniejszą Książkę Roku” bezpodstawnie opluwa Ars Polonę i podkrada jej dorobek.

O „uczciwości” świadczy fakt, że w zastępstwie na posiedzenie Rady Programowej 55. MTK, która odbywała się 13 stycznia 2010, to jest na 2 dni przed sławetnym spotkaniem inicjatywnym w siedzibie Muratora, Pan Prezes Skąpski wydelegował Pana Tadeusza Górnego – do współpracy czy na przeszpiegi?

Jeszcze na początku kwietnia Pan Bogdan Szymanik prosił mnie o rezerwowanie dla Wydawnictwa BOSZ jego stałego miejsca w Sali Ratuszowej. Jak się wkrótce dowiedziałem, równocześnie obdzwaniał wydawców, namawiając do udziału w WTK i niebrania udziału w 55. MTK. Uczciwość Pana Bogdan Szymanika jest tak wielka, że otrzymawszy w 2009 roku w trakcie 54. MTK bezpłatnie 25 m2 powierzchnii na wystawę o plakacie polskim, w ramach podziękowania dla Ars Polona – podjął się jej dezawuowania i zawłaszczania jej dorobku.

Gdzież ten wzburzony, „uczciwy” Bogdan Szymanik, który kilka lat temu wypominał poprzedniemu prezesowi PTWK, że znaczną część nagród i wyróżnień w konkursie na „Najpiękniejszą Książkę Roku” każdego roku otrzymuje WAiF? Zajął jego miejsce?

Przypomnieć wydawcom należy, że stosowane przez organizatorów IWTK Goebbelsowskie metody tysiąckrotnego powtarzania kłamstw i pomówień, by w podświadomości odbiorcy stały się prawdą, są już trzeci raz stosowane przez rzeczywistych mocodawców Szanownych Panów – właściciela MURATOR EXPO - firmę Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe i ich głównego właściciela Pana Zbigniewa Benbenka – członka Rady Nadzorczej „Targi Książki” Sp. z o.o. Te same chwyty stosowano, próbując przejąć targi mieszkaniowe i targi Wiatr i Woda. W obu przypadkach równocześnie odsądzano dotychczasowych organizatorów od czci i wiary i obiecywano „złote góry”. Realizacja obietnic przypominała poziom edytorski i merytoryczny katalogu targowego Warszawskich Targów Książki.

Szanowni Panowie.

Kiedy kilkanaście lat temu podejmowałem pracę w Ars Polonie, byłem dumny, że będę miał zaszczyt pracować w środowisku KULTURY. Kiedy czytam Wasz list i przypominam sobie wymienione wyżej i inne zdarzenia, zastanawiam się, ile kultury i uczciwości jest w kulturze?

Grzegorz Guzowski
Prezes Ars Polona S.A.


Komunikat nr 4

Niedziela 23 maja 2010
komunikat prasowy

Sukces 55. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie!
Serdecznie dziękujemy za zaufanie i niegasnącą miłość do dobrej książki. Już wiemy, że od czwartku 20 maja do niedzieli 23 maja 2010 roku 55. Międzynarodowe Targi Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odwiedziło ponad 36,5 tysiąca ludzi! To bardzo dobra wiadomość. Mimo fatalnej pogody, groźnej fali powodziowej grożącej stolicy, plotek o zamkniętych mostach i ograniczeniach w ruchu oraz mimo nieuczciwej konkurencji ze strony Warszawskich Targów Książki, nasze Targi zakończyły się sukcesem. To pozwala nam optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Cieszy też zadowolenie wielu wystawców, którzy – co warto podkreślić – dzięki promocyjnej sprzedaży swoich książek osiągnęli dodatni wynik finansowy i już pytają o rezerwację miejsc na następnych Targach w 2011 roku.
Największe kolejki po książki, autografy i pamiątkowe zdjęcia ustawiły się dziś do takich autorów jak Monika Szwaja (pozowała do zdjęć z wielkim zielonym smokiem), Stanisław Tym, Tomasz Łysiak, Janusz Ekiert, Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Tomasz Raczek i Jerzy Gruza.
Tradycyjnie tłumy zwiedzających zatrzymywały się przy pięknym Saloniku Chopinowskim. Tutaj w gronie najgoręcej przyjętych gości znaleźli się Michał Rusinek (autor książki „Mały Chopin”) oraz ilustratorka Joanna Rusinek. Jedyny na świecie, niezwykły fortepian firmy Yamaha, cały czas pracowicie odtwarzał zapisane w jego pamięci nagrania muzyki mistrza Chopina i wzbudzał niekłamany podziw zwiedzających. Całość rejestrowały kamery Telewizji Polskiej w ramach multimedialnego projektu chopin2010.pl. Podobnie jak w inne targowe dni, dzieci mogły wziąć udział w  warsztatach  twórczych organizowanych przez Wyspy Leonarda.
Niedziela na Ars Fantastica oznaczała mrożące krew w żyłach spotkanie z… wampirem. Tematem dyskusji był „Pocałunek wampira: demony współczesnej miłości”, zaś z miłośnikami fantastyki oraz fantasy spotkali się prof. Joanna Czaplińska, dr hab Anna Gemra  i dr Zbigniew Wałaszewski. Drugi panel poświęcony był „Fantastyce w czyśćcu literatury”. Brali w nim udział Tadeusz Lewandowski, Paweł Matuszek, Kamil Śmiałkowski i Robert Ziębiński. Gościem AF był dziś Marcin Ciszewski, autor powieści militarno-przygodowych.
Z pewnością ważnym spotkaniem branżowym był panel dyskusyjny zorganizowany przez Polską Sekcję IBBY „Między ksiązką a komputerem” – o literaturze dla młodzieży. W dyskusji udział wzięli m.in. dr Danuta Świerczyńska-Jelonek, prof. Grzegorz Leszczyński oraz dr Michał Zając.
Z zagranicznych wystawców największe zainteresowanie wzbudziły profesjonalne i bogate ekspozycje przygotowane przez Niemcy, Rosję, Ukrainę oraz Chiny. Przypominamy, że na Targach prezentowali się w tym roku wydawcy z 29 krajów. Młodzi ludzie szczególnie często zatrzymywali się przy ekspozycjach reklamujących najnowsze techniki zapisywania i prezentowania książek czyli przy różnego rodzaju e-bookach, audiobookach oraz książkach przesyłanych bezprzewodowo (również do telefonów komórkowych)  w technologii bluetooth.
Tradycyjnie przez ostatnie godziny goście na Targi byli wpuszczani za darmo. A my już dziś zapraszamy na wielkie spotkanie z książkami za rok. Do zobaczenia!

Dodatkowe informacje:
Dorota Koman – szef promocji Targów, +48 502 222 521,
Roman Czejarek – rzecznik prasowy Targów, +48 508 011 497
www.arspolona.com.pl

Zdjęcia z 55. MTK (23.05.2010)

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:


Komunikat nr 3

Sobota 22 maja 2010
komunikat prasowy

Sobota na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.
Niezwykły Salonik Chopinowski, projekt Ars Fantastica i liczne grono znakomitych autorów – to najważniejsze punkty sobotniego dnia na 55. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.
Już od 10.00 rano przed Pałacem Kultury gromadziły się tłumy miłośników dobrych książek. Najlepszym magnesem okazały się nazwiska pisarzy, poetów i ilustratorów, którzy przyjęli zaproszenie wydawców do spotkań z czytelnikami. Szczególne zainteresowanie wzbudzili: Wanda Chotomska, Małgorzata Kalicińska, Anna Onichimowska, Joanna Papuzińska, Beata Pawlikowska, Małgorzata Strzałkowska,  Monika Szwaja, Zygmunt Broniarek, Bohdan Butenko, Jacek Cygan, Józef Hen, Edward Lutczyn, Tomasz Łysiak, Ryszard Makowski, Piotr Paziński, Marek Przybylik, Tomasz Raczek, Mariusz Szczygieł, Krzysztof Varga, Marcin Wolski, Grzegorz Wasowski, Wojciech Widłak i Adam Zagajewski. Specjalnymi gośćmi byli też Beata Tyszkiewicz i Janusz Tylman.
W świetle reflektorów i przy szumie pracujących kamer (przez cały dzień był z nami projekt chopin2010.pl w TVP1) działał Salonik Chopinowski. Gośćmi byli m.in. prof. Irena Poniatowska („Fryderyk Chopin. Człowiek i jego muzyka”), Anna Czerwińska-Rydel i Józef Wilkoń („Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie”), Piotr Mysłakowski i Andrzej Sikorski – genealodzy Rodziny Chopinów. Było kilka mini-koncertów oraz specjalne pokazy jedynego na świecie fortepianu rejestrującego ruch dłoni muzyka na klawiaturze. Zaprezentowany został też projekt „Chopin przyjechał”, którego celem jest popularyzacja muzyki mistrza w małych, prowincjonalnych miastach.
Rodzice z małymi dziećmi mogli skorzystać ze specjalnych warsztatów twórczych organizowanych przez Wyspy Leonarda.
W sobotę 22 maja specjalnym gościem Targów była Irina Prochorowa – postać wybitna i niezwykła w intelektualnym świecie współczesnej Rosji. Irina Prochorowa jest Prezesem i współzałożycielką Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Michaiła Prochorowa, redaktorem naczelnym rosyjskiego czasopisma „Nowy Przegląd Literacki” i szefem wydawnictwa o takiej samej nazwie.
Podobnie jak wczoraj, tłumy wielbicieli fantasy i fantastyki brały udział w spotkaniach Ars Fantastica. Na wielu spotkaniach jeszcze przed ich rozpoczęciem zabrakło miejsc! Tematem dyskusji były „Przeszłość jako zabawa: wojna i historia w popkulturze”, „Degradacja mitu: o współczesnej fantasy” oraz „Od misji do rozrywki: metamorfozy polskiej fantastyki”. Dziś gośćmi AF byli m.in. Andrzej Sapkowski, który zgromadził rekordową publiczność, Jacek Komuda, Ewa Białołęcka, Anna Brzezińska, Witold Szostak, Paweł Dunin-Wąsowicz, dr Rafał Kochanowski, Maciej Parowski, dr Tomasz Pindel i Rafał Ziemkiewicz.
Poznaliśmy wyniki konkursu na najlepszą stronę internetową poświęconą książkom Papierowy Ekran. Zwycięzcą został portal www.ryms.pl.
Międzynarodowe Tragi Książki w Pałacu Kultury będą otwarte w niedzielę od 10.00 do 17.00. Serdecznie zapraszamy!

Zdjęcia z 55. MTK (22.05.2010)

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:


Komunikat nr 2

Piątek 21 maja 2010
komunikat prasowy

Piątek na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.
Od samego rana przy stoiskach wydawców prezentujących swoje książki na Targach ustawiały się kolejki chętnych do zdobycia autografów oraz do rozmów z zaproszonymi autorami.
Przebojem tegorocznych Targów okazał się pięknie zaprojektowany Salonik Chopinowski. Dziś z miłośnikami muzyki spotkali się m.in.  prof. Mieczysław Tomaszewski, autor książek „Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans” i  „Chopin. Fenomen i paradoks”, oraz prof. Andrzej Jasiński, znakomity pianista i przewodniczący Jury XVI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Była okazja do dyskusji oraz krótki, ale poruszający koncert prof. Jasińskiego na słynnym fortepianie Yamahy, zapisującym uderzenia dłoni muzyków w klawisze. Goście mogli też porozmawiać o projekcie „Chopin przyjechał” czyli koncertach najlepszych pianistów w małych prowincjonalnych miasteczkach Polski.
Po południu Wojciech Orliński, Wawrzyniec Podrzucki oraz Michał Radomir Wiśniewski rozpoczęli serię spotkań odbywających się w ramach projektu Ars Fantastica. Tematem pierwszej dyskusji były „Avatary przyszłości: SF i nowe granice człowieczeństwa”. Mimo że spotkanie zaczęło się już o 16.00 na sali zabrakło miejsc. Później o granicy pomiędzy magią a technologią we współczesnej fantastyce rozmawiali Halina Kubicka, dr Tomasz Majkowski, dr Adam Mazurkiewicz i dr Maciej Wróblewski. Dziś gośćmi AF byli Łukasz Orbitowski i Jakub Ćwiek, jutro gościć będą m.in. Andrzej Sapkowski, Jacek Komuda.
W czasie Targów odbyły się też spotkania dotyczące prawa autorskiego ze szczególnym uwzględnieniem rynku wydawniczego. Firma mediaSens zaprezentowała swój nowy program umożliwiający szybkie korzystanie z Centralnej Bazy Tytułów (ponad 100 tysięcy pozycji). Program był bezpłatnie rozdawany bibliotekarzom i księgarzom odwiedzającym Targi.
Delegacja Ukrainy oraz przedstawiciele Ambasady Ukrainy (dwa lata temu ten kraj był honorowym gościem Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie) zaprezentowali książki wydane w ramach programu „Knyhy Ukrainy”.
Prawdziwe oblężenie przeżyło stoisko wydawnictwa Bajka. Magnesem okazała się nagrodzona wczoraj w nowym konkursie EMPiKu „Przecinek i kropka” książka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel: „Maleńkie Królestwo królewny Aurelki”. To znakomity dowód na to, jak ważne są takie nagrody i jak w praktyce przekładają się one na sprzedaż poszczególnych tytułów. Na szczęście udało się dowieźć dodatkowe egzemplarze na Targi.
Międzynarodowe Tragi Książki w Pałacu Kultury i Nauki otwarte są do niedzieli. Serdecznie zapraszamy!
Dodatkowe informacje:
Dorota Koman – szef promocji Targów, +48 502 222 521
Roman Czejarek – rzecznik prasowy Targów, +48 508 011 497
www.arspolona.com.pl

Zdjęcia z 55. MTK (21.05.2010)

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:


Komunikat nr 1

Czwartek 20 maja 2010
komunikat prasowy

55. Międzynarodowe Targi  Książki w Warszawie ruszyły!
Uroczyste otwarcie Targów odbyło się tradycyjnie w samo południe w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Symbolicznemu przecięciu wstęgi towarzyszyło olbrzymie zainteresowanie mediów, byli fotoreporterzy, operatorzy kamer oraz przede wszystkim liczni goście z różnych stron świata. W tym roku na targach książki swoje publikacje prezentuje ponad 490 wystawców z 29 krajów. Do niedzieli zaplanowane jest prawie pół tysiąca różnego rodzaju spotkań z pisarzami, poetami oraz wydawcami.  Wśród atrakcji m.in. „Ars Fantastica”, czyli święto miłośników fantasy i fantastyki.
Tematem przewodnim targów jest Fryderyk Chopin. Już dziś Salonik Chopinowski tętnił życiem, prezentowany był tu bowiem zeszyt edukacyjny o Fryderyku Chopinie, który obejrzały setki dzieci z warszawskich szkół. Goście z zaskoczeniem obserwowali jedyny na świecie niezwykły fortepian firmy Yamaha, który potrafi rejestrować ruchy rąk mistrzów klawiatury, a potem sam odtwarza zapisane wcześniej nagrania. Trzeba przyznać, że instrument robił niezwykłe wrażenie.
Na Targach ogłoszono dziś nominacje do nagrody Literackiej NIKE 2010. Wyróżnieni zostali: Tadeusz Dąbrowski, Piotr Sommer, Jacek Dehnel, Ewa Kuryluk, Jan Sochoń, Julia Hartwig, Magdalena Grochowska, Tadeusz Słobodzianek, Wojciech Jagielski, Piotr Paziński, Joanna Bator, Piotr Matywiecki, Anda Rottenberg, Olga Tokarczuk, Tamara Bołdak-Janowska, Janusz Rudnicki, Wisława Szymborska, Ryszard Przybylski, Adam Poprawa oraz Małgorzata Szejnert.
Nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA 2010 otrzymali: Justyna Bargielska, Szczepan Kopyt, Jakobe Mansztajn, Piotr Matywiecki, Przemysław Owczarek, Wojciech Albiński,  Małgorzata Rejmer, Andrzej Stasiuk, Jacek Hugo-Bader, Ryszard Koziołek, Jacek Leociak, Adam Lipszyc oraz również Anda Rottenberg,  Joanna Bator i Janusz Rudnicki.
Dwie specjalne nagrody Magellana za najlepsze publikacje turystyczne otrzymały Elżbieta Dzikowska i Beata Pawlikowska - za wytrwałe kreowanie mody na podróże.
Po raz pierwszy wręczone zostały nagrody w nowym konkursie EMPiKu „Przecinek i kropka” za najlepszą książkę dla dzieci w wieku 5-8 lat. Nominowane przez jury zostały: „Aksamitny królik”, „Atlas świata Ameryka Południowa”, „Billy jest zły”, „Gryzmoł”, „Linnea w ogrodzie Moneta”, „Olivia”, „Pan Mruczek i Mysia Rodzina”,  „Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły” oraz „Płaszcz Józefa”. Głosami czytelników główną nagrodę zdobyła książka: „Maleńkie Królestwo królewny Aurelki” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z ilustracjami Jony Jung, wydawnictwa Bajka.
Czwartek był tradycyjnie dniem przeznaczonym dla profesjonalistów – bibliotekarzy, księgarzy oraz dziennikarzy piszących o książkach. Od piątku do niedzieli targi będą otwarte dla wszystkich miłośników książek. Serdecznie zapraszamy!

Dodatkowe informacje:
Dorota Koman – szef promocji Targów, +48 502 222 521
Roman Czejarek – rzecznik prasowy Targów, +48 508 011 497
www.arspolona.com.pl

Zdjęcia z 55. MTK (20.05.2010)

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:


Komunikat z II konferencji prasowej przed 55. MTK w Warszawie

6 maja 2010 roku w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się 2. konferencja na temat nadchodzących 55. Międzynarodowych Targów Książki.

 

W konferencji udział wzięli: Grzegorz Guzowski – Prezes Ars Polona S.A,

 

Dorota Koman – Dyrektor Promocji Ars Polona S.A.,

 

Arkadiusz Kosior – Kierownik Marketingu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina,

 

Marta Trzepla – Kierownik Kordegardy Chopin 2010,

 

Ewa Izabela Górna – Redaktor portalu www.chopin2010.pl,

 

Grzegorz Mazur z Wydawnictwa Fabryczna, wydawca albumu „Chopin. Nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomka Sikory”, współorganizator wystawy o tym samym tytule,

 

Magdalena Frątczak-Rusinowska – Dyrektor Zarządzający Oficyny Wydawniczej Multico, przygotowującej zeszyt edukacyjny o Chopinie dla dzieci w wieku 7-10 lat,

 

Monika Marianowicz – Rzecznik Prasowy Empik-u, organizator konkursu „Przecinek i kropka”,

 

Dariusz Klechowski z Instytutu Adama Mickiewicza,

 

Jan Krajewski – Prezes Polskiego Związku Bibliotek.

 

Gości powitał Prezes Ars Polona, który przedstawił pokrótce dane statystyczne dotyczące 55. MTK (zał. 1). Przeczytał również fragmenty listu Petera Weidhaasa, Prezesa Konferencji Międzynarodowych Targów Książki: „Wyzwanie postawione przez przedsiębiorstwo, które dotychczas nie było w żaden sposób powiązane z branżą księgarską, które jednak zaczyna działać pod bardzo podobną nazwą, w tym samym miejscu i tym samym miesiącu co zapowiedziane 55 Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, oferując znacznie niższe (dumpingowe) ceny (atakująca firma oferuje zagranicznym wystawcom rabaty w wysokości kilkudziesięciu procent!), zdecydowanie wykracza poza obszar dobrych zwyczajów. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia najwyraźniej dążą do likwidacji i zastąpienia Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Szczególny charakter rynku książek i dotychczasowe doświadczenia pokazują jednak, że tak dobre tradycje nigdy nie zostaną zastąpione czymś równowartościowym. Warszawa mogłaby tym samym stracić jedną ze swoich najważniejszych międzynarodowych przedsięwzięć kulturowych”.

Następnie Arkadiusz Kosior omówił pokrótce Program Chopinowski, przygotowany wspólnie przez Ars Polonę, Narodowy Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biuro Chopin2010 (zał. 2), o którego prezentacji podczas targów szczegółowo opowiedziała Marta Trzepla. Portal www.chopin2010.pl i plan jego prezentacji podczas MTK przedstawiła Ewa Izabela Górna.

Następnie Grzegorz Mazur zaprezentował jedną z prac tworzących wystawę Tomasza Sikory i zaprasił na otwarcie wystawy, w którym udział weźmie Autor fotografii, oraz na spotkanie z prof. Maciejem Buszewiczem, autorem typografii, które odbędzie się w Salonku Chopinowskim w sobotę 22 maja.

Następnie przedstawione zostały zaplanowane działania edukacyjne dla dzieci, m.in. przygotowany przez Multico Zeszyt edukacyjny dla dzieci w wieku 7-10 lat autorstwa Moniki Gromek, który będzie rozdawany dzieciom przychodzącym na targi.

Drugą część konferencji rozpoczęło zaproszenie na imprezy związane z nagrodami – o tradycyjnych już ogłaszanych na targach nominacjach do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia, o wręczeniu nagrody Papierowy Ekran.

Następnie Monika Marianowicz zaprosiła na wręczenie nagrody w pierwszej edycji konkursu organizowanego przez EMPIK, pt. „Przecinek i kropka” oraz opowiedziała o założeniach tego konkursu i trwającej od dwóch lat akcji popularyzującej czytelnictwo wśród dzieci, noszącej ten sam tytuł.

Prezentację gości targów rozpoczął Dariusz Klechowski z Instytutu Adama Mickiewicza, który przedstawił sylwetkę gościa specjalnego 55. MTK – Iriny Prochorowej z Moskwy, która będzie gościem MTK 22 maja o godz. 11 –spotkanie w Sali Goethego organizuje Instytut Adama Mickiewicza (zał. 3).

Dorota Koman przypomniała o omawianej na poprzedniej konferencji Ars Fantastyce, potwierdzając przyjęcie zaproszenia na MTK przez Andrzeja Sapkowskiego (zał. 4) oraz zaprosiła na kilkanaście wybranych spotkań, m.in. z Jackiem Hugo-Baderem, Wojciechem Tochmanem, Mariuszem Szczygłem, Tomaszem Raczkiem, Adamem Zagajewskim, Ryszardem Krynickim, Julią Hartwig, Józefem Henem, a także znakomitymi autorami dla dzieci i młodzieży – Wandą Chotomską, Krystyną Siesicką, Małgorzatą Strzałkowską, Bohdanem Butenko, Maciejem Wojtyszko i innymi (pełen program – na stronie www). Zwróciła też uwagę na wagę spotkań z ilustratorami i wystawę prezentującą „Mistrzów Ilustracji” przygotowaną przez wydawnictwo Dwie Siostry.

Na zakończenie prezes Polskiego Związku Bibliotek Jan Krajewski omówił projekt przygotowany przez firmę MediaSens: Centralną Bazę Tytułów. Program ten będzie bezpłatnie przekazywany wszystkim księgarzom i bibliotekarzom odwiedzającym 55. MTK (zał. 5).

 

Zapraszamy na kolejną konferencje prasową – 18 maja 2010 roku o godz. 11 w PAP.


Załączniki do komunikatu z II konferencjo prasowej przed 55. MTK w Warszawie

 Załącznik 1
 Załącznik 2
 Załącznik 3
 Załącznik 4
 Załącznik 5

Zdjęcia z II konferencji prasowej przed 55. MTK w Warszawie

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:


Komunikat z pierwszej konferencji prasowej 55. MTK


Gości powitał Roman Czejarek – rzecznik prasowy 55. Międzynarodowych Targów Książki, po czym Grzegorz Guzowski, prezes Ars Polona S.A., poinformował zebranych o tym, że:
•    Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński objął honorowym patronatem 55. MTK
honorowymi gospodarzami 55. MTK zostali:
•    Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski
•    Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Medialnym patronatem korporacyjnym 55. MTK objęła Telewizja Polska.

Następnie Prezes Zarządu Ars Polona S.A. wygłosił krótkie oświadczenie w związku z organizacją Warszawskich Targów Książki w tym samym miejscu i prawie tym samym terminie co MTK. Podkreślił, że inicjatywa firmy Murator Expo, ogłoszona na zamkniętym spotkaniu w dniu 15 stycznia 2010 roku, jest inicjatywą nakierowaną na zniszczenie 55-letniego dorobku MTK. Wbrew deklaracjom o nowatorstwie, wszystkie dotychczas przedstawiane plany są kopią Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, zaś organizatorzy tego przedsięwzięcia skupiają się głównie na deprecjonowaniu Ars Polony.
Podobne metody Firma Murator Expo stosowała, próbując rozbić, a następnie przejąć targi mieszkaniowe oraz targi „Wiatr i Woda”.
Prezes Ars Polony podkreślił, że działania te budzą niesmak w związanych od lat z MTK wystawcami z Europy i świata i zaapelował o zakończenie działań szkodzących promocji polskiej książki.

Przechodząc do części merytorycznej, poświęconej programowi 55. MTK, podziękował Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego i działającemu w Jego imieniu  Biuru Obchodów Chopin 2010 za umożliwienie przygotowania specjalnego Programu Chopinowskiego.
Prezentację Programu rozpoczął krótki fragment filmu pokazujący możliwości nowoczesnego fortepianu firmy Yamaha, sprowadzonego specjalnie do realizacji programu telewizyjnego nt. obchodów Roku Chopinowskiego Chopin 2010. Fortepian ten podczas 55. MTK będzie używany do reprodukcji nagrań dokonanych przez pianistów odwiedzających Polskę w związku z koncertami i wydarzeniami związanymi z Rokiem Chopinowskim, łączy bowiem funkcję fortepianu koncertowego oraz urządzenia perfekcyjnie odtwarzającego zapisane nagranie. Na temat tego fortepianu oraz działań Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina podczas 55. MTK mówił Arkadiusz Kosior z NIFC.
Dorota Koman, dyrektor promocji Ars Polona, omówiła część edukacyjną Programu Chopinowskiego, którą Ars Polona organizuje wspólnie z Narodowym Centrum Kultury; NCK – pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej – przygotowuje specjalne pakiety edukacyjne, które zaprezentuje podczas 55. MTK zarówno nauczycielom i bibliotekarzom, jak i odwiedzającym Targi dzieciom i młodzieży.
Podczas Targów odbędą się dwa koncerty chopinowskie:
-    w środę 19 maja, podczas uroczystego koncertu z okazji 55. MTK w Sali Koncertowej PKiN
-    w sobotę, 22 maja, „Chopin na jazzowo”, podczas spotkania wydawców w klubie jazzowym
W Sali Marmurowej, tradycyjnie związanej z prezentacją Gościa Honorowego, zorganizowane zostaną 2 WYSTAWY:
Wystawa „Chopin na świecie” (w przygotowania której włączyło się już ponad 30 krajów), mająca na celu pokazanie popularności polskiego kompozytora,  zaprezentuje książki poświęcone Chopinowi oraz płyty z najlepszymi interpretacjami jego dzieł. Wraz z Instytutem Czeskim w Warszawie pokażemy wystawę czeskiego grafika Osvalda Klappera poświęconą Chopinowi.

Wystawa (i sprzedaż) polskich edycji poświęconych Fryderykowi Chopinowi, połączona z cyklem spotkań autorskich (zaprosimy m.in. Wandę Chotomską, Annę Czerwińską-Rydel, Irenę Poniatowską, Barbarę Smoleńską-Zielińską, Aleksandrę Zgorzelską, Janusza Ekierta, Bogusława Kaczyńskiego, Michała Rusinka, oraz ilustratorów: Marię Ekier, Martę Ignerską, Joannę Rusinek, Beatę Zdębę, Józefa Wilkonia).  Spotkania te odbędą się na specjalnie zaaranżowanej w Sali Marmurowej scenie.
Również w Sali Marmurowej działać będzie Chopinowska Kawiarenka Internetowa – gdzie będzie można posłuchać nagrań z całego świata, a także wirtualnie zwiedzić Muzea Chopina – na Majorce i – niedawno otwarte – Muzeum Chopina w Warszawie.
Muzeum Chopina w Warszawie zaprezentuje na naszych targach tzw. Kapsuły Dźwiękowe – jedną z bardzo nowoczesnych form wystawienniczych, jakie można zobaczyć w naprawdę oszałamiającym warszawskim  Muzeum.
W Sali Marmurowej będzie można też zapoznać się ze wszystkimi wydarzeniami planowanymi w związku z 200-leciem urodzin Fryderyka Chopina – w Punkcie Informacji Biura Obchodów Chopin 2010.

W dalszej części konferencji Anna Brzezińska przedstawiła projekt „Ars Fantastica”, czyli m.in. cykl spotkań panelowych poświęconych literaturze fantasy: „Przeszłość jako zabawa: wojna i historia w popkulturze”, „Degradacja mitu: o współczesnej fantasy”, „Pocałunek wampira: demony współczesnej miłości”, „Od misji do rozrywki: metamorfozy polskiej fantastyki”, „Avatary przyszłości: SF i nowe granice człowieczeństwa”, „Cienka czerwona linia: między magią a technologią we współczesnej fantastyce”, „Fantastyka w czyśćcu literatury”.
Następnie odczytane zostało oświadczenie Polskiej Sekcji IBBY, przekazane organizatorom przez Panią Prezes Marię Kulik, nieobecną na konferencji z powodu wyjazdu służbowego. IBBY, które od lat współpracuje z Ars Poloną, tym razem organizuje panel dyskusyjny: „Między książką a komputerem. Wybrane problemy literatury i czytelnictwa młodzieży”. Panelistami będą prof. Grzegorz Leszczyński, dr Danuta Świerczyńska–Jelonek i dr Michał Zając.

Omawiając program ramowy, Dorota Koman przypomniała o nagrodach, do których nominacje tradycyjnie już ogłaszane są podczas MTK. I tak w czwartek 20 maja nastąpi:
-    ogłoszenie nominacji do Nagrody Literackiej NIKE
-    ogłoszenie nominacji do nagrody literackiej GDYNIA
Natomiast po raz pierwszy w czasie MTK będzie miało miejsce wręczenie nagrody organizowanego przez Empik Konkursu na Najlepszą Książkę dla Dzieci „Przecinek i kropka”; książkę-laureatkę poznamy w sobotę 22 maja 2010 (nominacje 10 książek wybranych przez jury tego konkursu ogłoszone zostaną 23 kwietnia 2010, czyli w Międzynarodowym Dniu Książki. W tym dniu rozpocznie się drugi etap konkursu
– głosowanie czytelników, którzy dokonają wyboru zwycięskiego tytułu). Konkurs „Przecinek i kropka”  jest nowym elementem programu edukacyjnego Empiku „Przecinek i kropka”, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Na koniec części merytorycznej Roman Czejarek poinformował o panelach organizowanych przez stowarzyszenia branżowe, dotyczących nurtujących wydawców problemów: ochrony praw autorskich (przy kserowaniu, scanowaniu, sprzedaży „on line”, m.in. książek do czytnikach elektronicznych), o nowoczesnych formach książki – książkach w wersji elektronicznej (e-book). Tematy te zostały zaproponowane przez Radę Programową 55. MTK.

Konferencję zakończyły pytania z sali, m.in. o ilość wystawców (ponad 200), sprzedaną powierzchnię (ponad 70% powierzchni ubiegłorocznej, przy czym nadal zgłaszają się kolejni wystawcy z kraju i zagranicy – obecnie reprezentowanych jest 30 krajów).

Informacja o 55. MTK

W związku z powtarzającymi się pytaniami, Ars Polona S.A. przypomina, że  55. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbędzie się w dniach 20-23 maja 2010 roku w Pałacu Kultury i Nauki.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że w dniu 8 lutego otrzymaliśmy od Zarządu Pałacu oficjalne potwierdzenie rezerwacji powierzchni PKiN na organizację Międzynarodowych Targów Książki do roku 2013.55 MTK organizuje zespół targowy w niezmienionym składzie:

Ewa Augustyniak – wydawcy krajowi,
tel. 22 509 86 32 (ewa.augustyniak@arspolona.com.pl)

Joanna Szczęsna – wydawcy krajowi,
tel. 22 509 86 33  (joanna.szczesna@arspolona.com.pl)

Maria Paterek – wydawcy zagraniczni,
tel. 22 509 86 31  (maria.paterek@arspolona.com.pl)

Promocją 55. MTK zajmuje się Dorota Koman (22 509 86 09; dorotak@arspolona.com.pl), rzecznikiem targów jest, podobnie jak w zeszłym roku, Roman Czejarek, PR 1 (rzecznik@arspolona.com.pl).Zdjecia z I konferencji prasowej 55. MTK

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:

Powiększ:


Honorowy Patronat Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Ars Polona S.A. z przyjemnością informuje, że 55. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 20-23 maja 2010 roku w Pałacu Kultury i Nauki, honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.
szukaj
Panel klienta

Użytkownik: 
 
 
Hasło:  
 

Zaloguj się

CHZ Ars Polona S.A., ul. Obrońców 25, 03-933 Warszawa. Tel.: (22) 509-86-00, Fax: (22) 509-86-10